` Palyaço Burada - Palyaço Kiralama - Palyaço Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek
Palyaço Kiralama Hakkında
22.02.2017

Palyaço Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

Bugün büyükten küçüğe birçoğumuzu kahkahalara boğan, hem tipi hem de hareketleri ile hitap ettiği topluluğu eğlenceye boğan palyaçolar aslında yalnızca bildiklerimizden ibaret değil. Geçmişten bugüne, insanları güldürmeye yönelik performans sergileyen palyaçolar hakkında yeni ve şaşırtıcı bilgiler öğrenmeye hazırsanız başlayalım!

1. Palyaçoluk mesleği M.Ö. 1600’lü yıllara dayanır

Palyaçoluk Mesleği

Palyaço kavramı tarihte ilk olarak Antik Yunan döneminde ortaya çıkmış ve zamanla Avrupa kültüründe kendine yer edinen palyaçoluk mesleği günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir. Kökeni Fransa’ya dayanan mim sanatının ve Japon tiyatro geleneğinin bir türü olarak bilinen Kabuki’nin tarihinde de palyaço kavramına rastlanır. Ayrıca saraylarda bulunan soytarıların yanı sıra, Osmanlı kültüründe padişahı eğlendiren dalkavuklar da, tarihteki ilk palyaço örnekleri olarak nitelendirilebilir.

2. Palyaçoluk ve pandomim arasında tamamlayıcı bir ilişki vardır

Palyaçoluk ve Pandomim

Bir palyaço ile pandomim sanatçısı aynı şey olmasalar da, iki kavram arasında benzerlikler vardır. Jestler ve mimikler yardımıyla bir konunun ifade edilmesine karşılık gelen pandomim sanatı bir nevi sessiz tiyatrodur ve bir palyaço performansı esnasında pandomim sanatından esinlenebilir.

3. Palyaçolar, aslında birer sanatçıdırlar

Palyaçoluk ve Sanat

Palyaçolar, abartlı makyajları ve “aşırı" olarak nitelendirilebilecek hareketleri ile esasında tarih boyunca grotesk sanata hizmet etmeleri; yani diğer bir deyişle güldürürken düşündüren zeki oyunlar sergilemeleri ile öne çıkmaktadırlar. Buradaki çarpıcı nokta ise, tüm bu oyunu sözsüz olarak gerçekleştirmeleri ve verecekleri mesajı yalnızca mimikler aracılığıyla insanlara aktarmalarıdır. Zamanla kavram değişikliğine uğramasından dolayı meslek olarak çok üstünde durulmayan palyaçolar aslında birer sanatçı, palyaçoluk ise sanat dalıdır.

4. Charlie Chaplin bir “Modern Palyaço" olarak anılmaktadır

Charlie Chaplin Modern Palyaço
"Ben, tek bir şey olarak kalacağım, sadece tek bir şey olarak ve o da bir palyaço. O beni herhangi politikacıdan daha yükseğe ulaştıran bir uçak."

Sessizliği ve performanslarıyla birçoğumuzun çocukluğundan bizlere hatıra olarak kalan Charlie Chaplin, unutulmaz bir pandomim sanatçısı olarak akıllarda yer etse de, yukarıdaki sözünden de anlaşlacağı gibi, o kendisini daima bir palyaço olarak nitelendirmiştir. Şimdilerde “modern palyaço" olarak anılan bir zamanların Şarlo’su, palyaçoluk mesleğinin gelmiş geçmiş en iyi temilcileri arasında yer alır.

5. Günümüzde palyaçolar özel günlerin olmazsa olmazıdırlar

Palyaço Kiralama

Tarih boyunca sokaklarda, saraylarda ve sahnelerde performans sergileyerek insanları eğlendiren palyaçolar, günümüzde de doğum günü organizasyonu, sünnet düğünü, kutlamalar ve mekan açılışı gibi etkinliklerin adeta baş rolüdür. Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden palyaçolar sayesinde özel günler çok daha neşeli ve eğlenceli bir hal alır. Siz de özel günlerde profesyonel palyaçolar ile fark yaratabilir ve misafirlerinize unutulmaz bir hediye verebilirsiniz. Palyaço Burada kadrosunun, genç ve yaratıcı ekibi ile sunduğu palyaço servisi hakkında daha detayı bilgi almak için palyaço kiralama sayfamıza göz atmayı sakın unutmayın!