` Palyaço Burada - Palyaço Kiralama - Nişanlılar Buraya: Düğün Planlaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Düğün Planlama Rehberi
16.05.2017

Nişanlılar Buraya: Düğün Planlaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Nişanınızı kutlamak için kesinlikle vakit ayırmanız gerekir; ancak düğün planlaması için resmen başlamaya hazır olduğunuz an etekleriniz tutuşacaktır.

Nişanlanmanın ilk şokları yavaş yavaş azaldığında ve gözlerinizi parmağınızdaki yeni yüzüğünüzden bir dakikalığına ayırabildiğiniz ilk anda, düğününüz için karar vermeye başlamanız gerekecek. İşte gerçekten düğün planlamanızı başlatmak için yapmanız gereken 7 önemli şey!

Bir Zaman Çizelgesi Ayarlayın

Nişanlı olduğunuz her dakika başına düğün tarihinizi isteyecek en az bir kişi düşmesi muhtemel. Ancak gerçekte, düğün organizasyon fikirleri doğrultusunda mekanınızı seçeceğiniz ana ve diğer büyük kararları alıncaya kadar kesin bir tarih belirleyemezsiniz. İlk olarak, sizin için işe yarayacak bir dizi tarihi belirlemeye odaklanın. Ortalama karar süreciniz 15 ay sürebilir, ancak hangi sezonu düğün için tercih edeceğinizin yanı sıra; çakışmayı önlemek istediğiniz önemli tatil günleri veya aile etkinlikleri ile planlamanız gereken zamanı da düşünün.

Stilinizi Düşleyin ve Konum Seçin

Tek bir gelinliği ve damatlığı denemeden önce, düğün hazırlama rehberi niteliğindeki dergilere ve blog sayfalarına göz atın. Ardından yaşamak istediğiniz o güne gidin ve düğününüz için hangi tarzın ağır bastığını hayal edin. Kim bilir, belki gözünüzün önüne köklü bir saray, bir köşk geliyordur; ya da belki kendinizi masmavi denize uzanan bir kumsalda hayal ediyorsunuzdur. Kurduğunuz hayaldeki ufak parçaları alın ve cebinize koyun; çünkü onlar bütüne ulaşmanızda birer ipucu görevi görecektir.

Bütçenizi Belirleyin

Ailelerinizle birlikte oturun ve herkesin katkıda bulunacağı miktarı hesaplayın. Bu sayı, yaptığınız her bir kararı ve düğün bütçenizi etkileyecektir. Bu nedenle, afaki düğün organizasyon fiyatları ile planlamaya başlamadan önce, bütçenizi hazırladığınızdan emin olun. Kimilerine göre bu rahatsız edici bir sohbet olabilir, ancak harcayabileceğiniz şeylerle ilgili gerçekçi bir resme sahip olduğunuzda işinizin kolaylaştığını görecek ve rahatlayacaksınız.

Konuk Listesini Gözden Geçirin

Misafir listenizi oluşturmaya başladığınızda, bir dizi faktörü düşünmeniz gerekecek. Her misafir için kaliteyi bire bir uygulamayı mı tercih edersiniz, yoksa tüm arkadaşlarınız ve aileniz için bir ömür boyu sürecek bir parti mi verirsiniz? Aileleriniz, arkadaşlarınızı ve üçüncü dereceden insanları davet etmekle meşgul olmazlarsa, özellikle de faturanın önemli bir bölümünü temel alıyorlarsa, onları dinlemeniz gerekecek. Yemek maliyetleri genelde kafa başına bazda hesaplandığından, daha fazla misafirin daha yüksek fiyatları da beraberinde getireceğini unutmayın. Dolayısıyla, konuma ek olarak, bütçeniz, konuk listenizin boyutu üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak.

Düğün İçin Bir Mekanla Anlaşın

Düğün mekanı neredeyse tüm fotoğraflarınızın zeminini oluşturur ve bütçenizden misafirlerinize, düğün organizasyon süsleme hizmetlerinden menü gibi daha küçük ayrıntılara kadar her şeyi etkiler. Yerel listeleri tarayarak, ziyaretleri planlayarak ve erken rezervasyon yaparak istediğiniz görünümü, fiyatı ve ekstraları elde ettiğinizden emin olun. Tebrikler! Yer sözleşmenizi imzalayarak düğün tarihinizi resmen almış olacaksınız.

Düğün Elbiselerinizi Seçme Vakti

Düğününüzde giyeceğiniz gelinlik ve damatlık için öncelikle internetten detaylıca bir araştırma yapın ve sevdiğiniz çizgilere sahip olan dükkanların ya da markaların ürünlerine göz atarak birkaç favori parçayı kaydedin. Ardından, sizi şımartabilecek silüetler, yaka çizgileri ve trendler hakkında fikir edinin; düğünü yapmayı planladığınız mevsim de seçiminizi etkileyecektir. Şımarık yaz aylarında evlenmeyi kafaya koyduysanız, keten veya organze gibi hafif kumaşlara yönelin. Eğer bir kış düğünü planlıyorsanız brokar ya da kadife kumaş sizi sıcak tutmaya yetebilir. Saten, ipek ve tül kumaşlar ise yılın hangi ayında düğün yaparsanız yapın, size uyum sağlayacaktır.

Bir Profesyonelden Destek Alın

Eğer kusursuz bir düğün hayal ediyorsanız, düğün gününüz hakkında süslemeden müziğe kadar tüm detayları sizin yerinize düşünen düğün organizasyon firmaları tarafından destek alabilirsiniz. Her şeyin düğün gününde sorunsuz ilerlediğinden emin olmanızı sağlayacak bir koordinatör bu özel günün güzel geçmesini sağlayabilir. Organizasyon firmaları İstanbul ve çevresinde öne çıkan ekibimizi arayabilir, organizasyon fikirleri ve detayları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.