` Palyaço Burada - Palyaço Kiralama - Birbirlerinden Farklı Ama Hepsinin Amacı Güldürmek Olan 5 Palyaço Türü
Palyaço Türleri
04.03.2017

Birbirlerinden Farklı Ama Hepsinin Amacı Güldürmek Olan 5 Palyaço Türü

İnsanlar gülmeyi sever ve neredeyse herkes başkalarını güldürmekten büyük bir mutluluk duyar. Çünkü insanları güldürmek ve onların mutlu olmasında bir pay sahibi olmak, beraberinde kişinin kendisini de özel hissettirir. Bunu geçmişten bugüne bir meslek olarak yapan palyaçoların ise beş farklı türü var; Beyazyüz, Şapşal, Karakter, Berduş ve Amatör!

Bu palyaço türleri, her ne kadar tarz ve görünüş olarak birbirlerinden farklı olsa da ortak tek bir amaçları vardır, o da insanları güldürmek! Gerçek bir palyaço ya da profesyonel olarak palyaçoluk yapan herhangi bir ciddi oyuncu, bir kostüm ve makyaj olmadan da izleyicileri eğlendirebilme yeteneğine sahiptir. Kostüm ve makyaj aslında yalnızca sanatçının karakterini ve performansını arttırmak için vardır. Dilerseniz, bu farklı palyaço tiplerine biraz daha yakından göz atalım!

1. Beyazyüz Palyaço (The Whiteface Clown)

Beyazyüz Palyaço

Beyazyüz palyaço türü, dünyanın değişik yerlerinde klasik, standart ve grotesk gibi farklı adlarla çağrılmış birçok varyasyona sahiptir. Beyazyüz türünün tüm çeşitleri, yüz özelliklerine vurgu yapmak için, boyun kısmı da dahil olmak üzere cildi beyaz görünümlü makyaj ve renk tonları ile tamamen örtecek şekilde boyar ve isminin hakkını verir. Kaş, ağız ve burun kısmı kırmızı ve siyah renklerden oluşan Beyazyüz, kendine özgü davranışları ve sanatsal performansı ile seyirciyi büyüleme gücüne sahiptir.

Bir performans gösterisi izlerken, genellikle diğer palyaço çeşitlerine nazaran çok daha sorumlu olan Beyazyüz’ü rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Komik davranışlarına ve şakalarına rağmen diğer palyaço tiplerinden daha akıllı görünme eğilimi gösterir ama diğerlerinden daha akıllı olsa da, bu yine de bir palyaço olduğu gerçeğini değiştirmez.

2. Şapşal Palyaço (The Auguste Clown)

Şapşal Palyaço

Bütün palyaçoların en komedyeni Auguste; genelikle vahşi ve sıklıkla bir sıkıntı çıkaran davranışları ile komediye farklı bir bakış açısı getirir. Ayrıca bugün “prank” olarak adlandırığımız daha büyük ve daha ölçüsüz şakaları ortadan kaldırmak için, “abartılı ve genellikle dikkatsizce veya mantıksızca hareketler ile yapılan komedi” anlamına gelen slapstick komedisini kullanır.

Auguste'nin yüz makyaj rengi beyazdan ziyade pembe, kırmızı veya ten rengidir. Makyajdaki diğer detaylar boyut olarak abartılıdır ve genellikle kırmızı ve siyah renktedir. Bu palyaço türü genelde büyük boy ya da çok küçük boy olmak üzere, cesur renklerin veya geniş baskıların kullanıldığı kostümler ile kendini karakterize eder.

3. Berduş Palyaço (The Tramp or Hobo)

Berduş Palyaço

Genellikle diğer palyaçolara göre çok daha sefil bir profil çizen berduş palyaço, pembe renkli bir yüz makyajına sahiptir ve makyaj tasarımlarında sıklıkla bir sakal vardır. Ayrıca gözlerin kenarı ve ağız çevresinde beyaz vurgular kullanılarak üzgün hatlar öne çıkarılır. Bu palyaço karakterini canlandıran bir kadın ise “Bag Lady” olarak nitelendirilir ve elbette sakalı olmadan, aynı berduş görüntüyü yansıtmak adına makyajında kahverengi ve gri tonlarının hakim olduğu vurgular kullanılır.

Berduş palyaçonun her iki türünde de kostüm yırtık pırtık, yamalıdır ve mutsuzluğu çağrıştıran koyu renkler içerir. Çok cepli ve özensiz yelekler ise bu kostümlerin başka bir varyasyonu olarak karşımıza çıkar. Üzgün ve sefil görüntüsüne rağmen diğer palyaçolar ile yaşadığı dialoglar, berduş palyaçoyu gülünç yapmaktadır.

4. Karakter Palyaço ( The Character Clown)

Karakter Palyaço

Bu palyaço belirli bir karakteri veya mesleği tasvir eder. Bir karakter palyaçosu beyzbol oyuncusundan doktora, diş hekimindan polise, denizciden korsana kadar sonsuz seçenekteki meslek grubundan herhangi birini canlandırabilir. Bir karakter palyaçosu için makyaj, yukarıda adı geçen üç palyaço türünden herhangi birininki gibi olabilir. Makyaj, canlandırılacak spesifik karaktere iltifat etmeli ve genel etkiyi azaltmadığı sürece ince veya kalın olmak üzere abartıya kaçabilir.

5. Amatör Palyaço (The Amateur Clown)

Amatör Palyaço

Amatör palyaçoluk, aslında günümüzde de sıkça tanık olduğumuz bir türdür ve özel günleri neşelendirmek; dikkatleri üzerine çekmek amacıyla, sanatsal performanstan biraz daha uzak olarak gerçekleştirilir. Doğum günü organizasyonları, sünnet düğünleri, partiler, kutlamalar ve mekan açılışları için palyaço kiralama hizmetinden faydalanarak hem kişisel hem de kurumsal günler daha neşeli kılınır.

Yediden yetmişe herkesin yüzünü güldürmeyi başaran palyaçolar ile siz de özel günlerinizde misafirlerinize neşeli dakikalar yaşatabilir, çocuklarınıza unutulmaz bir doğum günü sürprizi yapabilir ya da mekan açılışınızda palyaço servisi sayesinde dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz! İstanbul palyaço kiralama firmaları arasından, güçlü ve dinamik kadrosu ile öne çıkan Palyaço Burada ekibimizden sizler de palyaço hizmeti alabilir, paketlerimiz ve fiyatlarımız hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.